Документи, видані на непідконтрольній Україні території

У зв’язку зі складною політичною ситуацією на сході України, всі документи, які посвідчують факти, що мають юридичне значення, наприклад, смерть, народження, шлюб або його розірвання, та видані органами реєстрації актів цивільного стану на непідконтрольній Україні території, не будуть мати юридичної сили в Україні, оскільки між Україною та непідконтрольними територіями не встановлений документообіг.

Проте, життя мінливе та за різних обставин люди отримують свідоцтва про смерть, народження, шлюб, видані на непідконтрольних Україні територіях. В результаті з такими документами на території України особа не зможе нічого зробити, оскільки такі документи не мають юридичної сили як на території України, так і поза її межами.

Проте, якщо особі потрібно отримати свідоцтво про смерть, народження, укладення або розірвання шлюбу українського зразка на підставі документів, отриманих на непідконтрольних територіях, це можна зробити виключно у судовому порядку.

Причини отримання таких документів можуть бути різними, у випадку смерті особи – допомога на поховання, виплата недоотриманої пенсії, прийняття спадщини; у випадку народження – реєстрація дитини та в подальшому отримання громадянства України; у випадку укладення шлюбу – підтвердження факту набуття статусу подружжя; розірвання шлюбу – відповідно підтвердження факту припинення шлюбу.

Для цього Вам необхідно:                                   

  1. Звернутись до українського органу реєстрації актів цивільного стану із заявою про видачу свідоцтва про смерть/народження/шлюб українського зразка. Вам повинні відмовити в письмовій формі (оскільки документи видані на непідконтрольних Україні територіях не мають юридичної сили на території України – відповідно не можуть бути підставою для видачі свідоцтва українського зразка), тобто відмова у видачі свідоцтва про смерть/народження/шлюб повинна носити характер офіційного документу.
  2. Для того, щоб звертатись до суду, Вам необхідно зібрати документи, які підтверджують факт смерті/народження/шлюбу. Такими документами можуть бути: лікарське свідоцтво про смерть; свідоцтво про смерть, видане на непідконтрольній Україні території; фотографії з місця захоронення; чеки, квитанції або інші платіжні документи, які підтверджують оплату ритуальних послуг – у разі смерті; свідоцтво про народження, видане на непідконтрольній території; фотографії новонародженої дитини; чеки, квитанції або інші платіжні документи, які підтверджують оплату медичних послуг – у разі народження; свідоцтво про шлюб, видане на непідконтрольній території; весільні фотографії; показання свідків – у разі укладення шлюбу.
  3. Вам необхідно скласти заяву про встановлення факту, що має юридичне значення відповідно до норм чинного цивільного процесуального законодавства. В цьому Вам допоможуть фахівці АДВОКАТСЬКОГО ОБ’ЄДНАННЯ «VIS PROBITAS», ми підготуємо Вам повний пакет документів для подачі до суду, а також можемо здійснювати представництво Ваших інтересів у суді.

Звертаємо Вашу увагу:

–  звертатись із такими заявами можуть лише члени сім’ї померлого;

– заява повинна повністю відповідати вимогам чинного законодавства, тому що в разі невідповідності заяви вимогам чинного законодавства суд залишить заяву без руху і надасть строк для усунення недоліків, на що Ви витратите більше часу і зусиль;

– за подачу заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, пов’язаного з діями на непідконтрольній території не сплачується судовий збір;

– згідно чинного цивільного процесуального законодавства розгляд заяв про встановлення факту, що має юридичне значення, пов’язаного з діями на непідконтрольній Україні території, розглядаються негайно, проте у зв’язку з завантаженістю судів, такі заяви розглядаються через декілька годин в день подачі заяви (за умови, що заява подана через канцелярію до обіду) або наступного дня (в разі подачі умови менше, ніж за дві години до закінчення робочого дня суду). Проте, майте на увазі, що призначити судове засідання можуть і в інші строки.

 

Пам’ятайте, що питання встановлення фактів, що мають юридичне значення, таких як народження, смерть чи укладення/розірвання шлюбу потребують оперативності та обізнаності.

 

  З ПОВАГОЮ, АДВОКАТСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ «VIS PROBITAS»

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *